Jak zostać ekstraklasowym trenerem?
Potencjał na dobrego trenera może drzemać w każdym z nas. Jeśli kochasz piłkę nożną i czujesz ten sport, to z pewnością osiągniesz sukces. Nie musisz być dobrym zawodnikiem, aby móc trenować najlepsze zespoły. Jeśli w to nie wierzysz, spójrz chociażby na Jose Mourinho lub Maurizio Sarriego, który jeszcze na początku XXI wieku był pracownikiem banku.
Pierwsze trenerskie kroki
Marzysz o roli trenera piłkarskiego? Na początek możesz w łatwy sposób przejąć mały osiedlowy klub lub sprawdzić się jako szkoleniowiec najmłodszych adeptów futbolu. PZPN stworzył zintegrowany system rejestracji oraz wprowadził uproszczony proces naboru, dzięki czemu wystarczy kilka kroków, byś mógł zasiąść na ławce trenerskiej A-klasowej drużyny. Na początek Twojej edukacji trenerskiej masz do wyboru dwa kursy. Kurs Grassroots D trwa miesiąc, a warunkiem jego pozytywnego ukończenia jest 100% obecności na zajęciach oraz zdanie końcowego egzaminu. Grassroots D pozwala na pracę jedynie z seniorami w najniższej klasie rozgrywkowej. Jest to pierwsza licencja, która zachęca do dalszej nauki. Z kolei kurs Grassroots C trwa 3 miesiące, a warunki jego ukończenia są podobne. Uzyskując licencję Grassroots C możesz szkolić seniorów do A-klasy włącznie oraz młodzież do 13 roku życia.
Coraz większe możliwości
Kolejnym krokiem na Twojej trenerskiej drodze jest kurs UEFA B. Jeśli posiadasz minimum pięcioletni staż jako zawodnik w III lidze, możesz rozpocząć swoją edukację bezpośrednio od licencji UEFA B, pomijając kurs Grassroots C. Warunkiem pozytywnego ukończenia tego 5-miesięcznego kursu jest 100% obecności na zajęciach, prowadzenie dziennika kursu uczestnika, odbycie stażu trenerskiego oraz zdanie teoretycznego i praktycznego egzaminu końcowego przed Komisją Egzaminacyjną PZPN. Po spełnieniu tych warunków staniesz się pełnoprawnym trenerem seniorskiego zespołu od klasy okręgowej do klas niższych oraz wszystkich grup młodzieżowych, poza występującymi w rozgrywkach CLJ U-19 i CLJ U-17. Już po roku od uzyskania licencji UEFA B, możesz odbyć kurs UEFA A. Tu zaczynają się schody, które weryfikują, czy rola trenera to Twoja prawdziwa pasja. Poza kryteriami obowiązującymi na wcześniejszych etapach edukacji, w trakcie 9-miesięcznego kursu UEFA A będziesz zobligowany do przygotowania pracy dyplomowej. Pozytywna obrona pozwoli Ci trenować wszystkie zespoły za wyjątkiem tych, które uczestniczą w I i II lidze oraz Ekstraklasie.
Uparcie do celu
Jeśli posiadasz już licencję trenera UEFA A, przed Tobą ostatni krok w kierunku upragnionej Ekstraklasy. Kurs UEFA PRO trwa 18 miesięcy i jest organizowany przez Szkołę Trenerów PZPN. Na drodze do objęcia topowego klubu czeka Cię kolejna obrona pracy dyplomowej przed Komisją Egzaminacyjną Polskiego Związku Piłki Nożnej, a także odbycie zagranicznego stażu trenerskiego. Prawda, że brzmi ciekawie? Legia Warszawa, Lech Poznań, Wisła Kraków? Po uzyskaniu licencji UEFA PRO będziesz mógł składać swoje CV w tych i wielu innych klubach!