Lata 2012-2016: najważniejsze zmiany w rozgrywkach
Pierwsza kadencja Zbigniewa Bońka na fotelu prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej obfitowała w mnóstwo działań, zmierzających do poprawy wizerunku Związku. Oto najważniejsze zmiany, jakie zostały dokonane w szkoleniu i rozgrywkach w latach 2012-2016:
Pro Junior System
PZPN stworzył system, który ma promować i wspierać jakość szkolenia w polskim futbolu. Pro Junior System to finansowe wsparcie dla drużyn, które szkolą polską młodzież. Początkowo, założenia systemu dotyczyły klubów Ekstraklasy ora I i II ligi. PZPN ustalił na ten projekt budżet w wysokości 10 mln złotych na sezon: 3 mln dla Ekstraklasy, 4,5 mln dla I ligi i 2,5 mln dla II ligi.
Odbudowa Pucharu Polski
Jednym z priorytetowych celów Polskiego Związku Piłki Nożnej była odbudowa prestiżu i rangi Pucharu Polski. PZPN stworzył przejrzysty schemat rozgrywek na szczeblu centralnym i ustalił coroczny finał 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zmiany przyniosły pozytywne skutki. W 2014 roku frekwencja na stadionie podczas finału wyniosła ok. 37 tysięcy widzów, natomiast dwa lata później, decydujący mecz Pucharu Polski obejrzało na żywo ponad 48 tysięcy kibiców. PZPN postanowił zwiększyć również wysokość nagród finansowych dla klubów. Każdy z 16 triumfatorów na szczeblu Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej otrzymał po 30 tysięcy złotych. Zdobywca Pucharu Polski stał się bogatszy o okrągły milion złotych.
Centralna Liga Juniorów
PZPN stworzył klubowe Mistrzostwa Polski U-19 na szczeblu centralnym. Rozgrywki podzielone zostały na dwie grupy po 16 zespołów. Mistrz Centralnej Ligi Juniorów automatycznie otrzymuje uprawnienia do udziału w rozgrywkach UEFA Youth League. Polski Związek Piłki Nożnej postanowił przeznaczyć 2,5 mln złotych m.in. na nagrody, dofinansowanie uczestnictwa drużyn i opłaty sędziowskie.
Kształcenie trenerów
Polski Związek Piłki Nożnej postanowił zmienić system kształcenia trenerów i stworzył Szkołę Trenerów PZPN, którą skupił w jednym kompleksie sportowym. Powstał szeroki program kursów trenerskich m.in. UEFA PRO, UEFA Elite Youth czy UEFA Goalkeeper A. Kursy prowadzone przez polskich i zagranicznych profesjonalistów stały się bardziej praktyczne. Stworzono mechanizm, który zmusza do stałego kształcenia się trenerów.
Obniżenie opłat za transfery
PZPN zrezygnował z pobierania opłat od klubu pozyskującego, a także zmniejszył do 1,5 % wartości transferu, opłatę z tytułu transferu do zagranicznego klubu. Zmniejszeniu o 500 zł uległa również wysokość ryczałtu na rzecz PZPN z tytułu transferu definitywnego do I lub II ligi lub pozyskania zawodnika wolnego.
Reforma II i III ligi
W III lidze utworzono cztery grupy w makroregionach po 18 drużyn. Dzięki temu, PZPN utworzył jedną grupę w II lidze, liczącą 18 zespołów. Zwiększyło to atrakcyjność oraz prestiż rozgrywek. Reformy przeprowadzone przez Polski Związek Piłki Nożnej spowodowały wzrost współzawodnictwa klubów grających w II i III lidze. Rozgrywki II ligi zaczął transmitować portal „Łączy Nas Piłka”.
Innymi ważnymi działaniami Polskiego Związku Piłki Nożnej podczas pierwszej kadencji Zbigniewa Bońka były m.in. przejęcie opłat sędziowskich w I, II i III lidze, usprawnienie procesu licencyjnego dla klubów, pozyskanie partnera medialnego dla I ligi czy wzrost liczy zarejestrowanych kobiet grających w piłkę nożną.